Po mojej matce chrzestnej odziedziczyłam wszystko, co miała: rzeczy cenne i bezwartościowe, zwyczajne i szczególne, pamiątki i zwykłe śmieci. W tym dwa albumy starych pocztówek, które jako dziecko i młody człowiek zbierał jej mąż, a mój zmarły jeszcze wcześniej wuj. Kartki bożonarodzeniowe, te datowane, przedstawiam wam tutaj od najmłodszych do najstarszych. Podane daty są być może latami produkcji, na pewno zaś wtedy zostały napisane.
Dwie sześćdziesięciotrzyletnie - obie świeckie - 1946.
2. Dzieci wiozą na sankach choinkę i to jest jedyne skojarzenie z Gwiazdką. Uderzające ubóstwo (te cienkie buciki). Dziewczynki nosiły na sukienkach fartuszki jeszcze w moim dzieciństwie (na sukienkach! spodnie były rzadkością). Odzież się wtedy chroniło przed zabrudzeniem czy zniszczeniem, bo prać było trudno, mało kto miał pralkę ("Franię"), o automatach nie wspominając i w ogóle było trudno o wszystko. Nie było tak dużo gotowej konfekcji, a szycie to był wysiłek organizacyjny, czasowy i wreszcie finansowy, jeśli matka sama nie szyła.
I proszę nie regulować odbiorników (to też z mojego dzieciństwa. Napis pojawiał się na ekranie (czarnobiałego) telewizora równie często jak "przepraszamy za usterki"). Zatem nie regulować ostrości - to jest rzeczywista jakość tej pocztówki! Oznaczona: Pastel 543 M-15156.
3. Siedemdziesięciodwuletnia - świecka - 1937. Logo: w zielonym równoramiennym trójkącie białe litery LP. Obok numer 2920. Skromna, ale ma swój urok:
Dwie siedemdziesięciosześcioletnie - 1933:
4. Religijna. Oznaczona: Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w Krakowie. Printed in Poland. W owalnym "logo" (to słowo funkcjonuje w polszczyźnie od około 20 lat) napis: AKROPOL KRAKÓW. Ser. 404/62. Mam wrażenie, że takie same można kupić i dziś. Zwróćcie uwagę, jak umieszczono napis:
5. Świecka. Oznaczona kaligraficznymi inicjałami EKC. Sama rozkosz: dziewczynka w podkolanówkach, chłopiec w krótkich spodenkach, a mama w sukni pięknie zdobionej haftem, ale letniej. Napis "Wesołych Świąt" wytłaczany:
Dwie osiemdziesięciolatki - 1929:6. Religijna. Oznaczenia: "Printed in Germany". "Import 4". Logo: w szarym kwadracie biały okrąg, a w nim inicjały SB. "3154". Napis tłoczony, pozłacana. Ohydna, a jakby nic się nie zmieniło do dziś:
7. Świecka. Oznaczenia: "Printed in Germany". "Import 4". Logo: w szarym kwadracie biały okrąg, a w nim inicjały SB. "2137". Złocone tłoczenie konturów. Podobne liternictwo jak powyżej. Nastrój jak z Disneya:
8. Osiemdziesięciojednoletnia - świecka - 1928. Made in France. Podkolorowane zdjęcie w sepii. Napis tłoczony i embossowany. Co za fryzura u lalki! Zwróćcie uwagę, że wtedy jeszcze pluszowe misie nie były dziećmi, to były dorosłe niedźwiedzie (miały mniejsze głowy niż dzisiejsze). Gołe nogi dzieci:
9. Osiemdziesięciotrzyletnia - świecka - 1926. Made in France - Fabrique en France. Ten sam styl, co sepiowa z 1933 r. tylko zdjęcie podkolorowane. Gołe nogi dzieci. I co za dziwne ozdoby choinkowe (instrumenty muzyczne?):
10. Najstarsza, osiemdziesięcioczteroletnia - świecka - 1925. Wydawnictwo Polskie "PROMIEŃ" Kraków. Logo z inicjałami DN. Późniejszy kolekcjoner pocztówek skończył akurat rok. Rysowana, choć mam wrażenie, że buzie dzieci to fotografie (?). A krakowiaczek wygląda na dziewczynkę, a nawet lalkę!
I na koniec najsłodsza część kolekcji: album.
Data produkcji nieznana.
W najczystszym secesyjnym stylu.
Kolekcja jest imponująca, pod wieloma względami. Tym historycznym, tym kolekcjonerskim, emocjonalnym... Dziękuję Ci, że podzieliłaś się z nami kawałkiem tej podróży.
OdpowiedzUsuńBardzo pokaźna kolekcja.
OdpowiedzUsuńWarto trzymać i nie dawać za żadne skarby świata.
Niech ten czas będzie dobrym czasem :)
Wszystkiego dobrego skrzatko na i po swiętach :):):) dopiero mam możliwość przesłania zyczeń :):) niesamowity zbiór kartek i te twoje komentarze ... Kartka numer 5 jest najbardziej świąteczna, czuję tam aurę swiąt tylko dlaczego te dzieci mają gołe nogi ?????????? Ja myślę, że we Francji jest cieplej, albo .... te kartki wykonuje się już w czasie wakacji, tak jak robią to teraz scraperki :):):)
OdpowiedzUsuńTa kartka z gałązką przypomina mi przedszkole. Nasza pani rysowała taką gałązkę a na niej świeczkę i bombkę, oblaną woskiem: była cudna i ja zawsze ją próbowałam skopiować :):):) Proste i wymowne
E tam, przecież te dzieci nie są na dworze, tylko w domu :) Mój synek też po mieszkaniu z gołymi nóżkami lata :)
OdpowiedzUsuń..ale klasyki, aż miło popatrzeć :)
OdpowiedzUsuń